خانه » علل، تشخیص و درمان ژنیکوماستی
۷ دقیقه
عمل-ژنیکوماستی-

علل، تشخیص و درمان ژنیکوماستی

آنچه می خوانید...

ژنیکوماستی اصطلاح پزشکی برای از بین بردن تورم بافت سینه در پسران یا مردان است. ژنیکوماستی به طور کلی خطری برای سلامتی ندارد و اغلب خود به خود برطرف می شود. با این حال، اگر ژنیکوماستی به خودی خود از بین نرود، می تواند منجر به ناراحتی شود و پسران را به هدفی برای آزار و اذیت تبدیل کند.

اگر شما یا فرزندتان از ژنیکوماستی رنج می‌برید، جراحی کوچک کردن سینه مردان می‌تواند تحریک طولانی ‌مدت ناشی از این عارضه را تسکین دهد و ظاهری طبیعی به آن بازگرداند. در طول مشاوره شخصی شما، جراحان پلاستیک به شما کمک می‌کنند تا در مورد این روش با جزئیات بیشتری صحبت کنید.

علل ژنیکوماستی

ژنیکوماستی نتیجه عدم تعادل در هورمون های تستوسترون و استروژن، به ویژه کاهش تستوسترون در مقایسه با استروژن است. ژنیکوماستی اغلب با تغییرات هورمونی طبیعی مانند تغییرات دوران بلوغ یا میانسالی همراه است. همچنین ممکن است توسط داروهایی که شامل ضد آندروژن ها، استروئیدهای آنابولیک، داروهای ضد اضطراب، ضد افسردگی های سه حلقه ای و برخی آنتی بیوتیک ها هستند، ایجاد شود. همچنین اعتقاد بر این است که سوء مصرف یا مصرف زیاد مواد مخدر از جمله الکل، آمفتامین ها، ماری جوانا و متادون می تواند به ایجاد ژنیکوماستی کمک کند.

این عارضه می تواند یک یا هر دو سینه را درگیر کند و حتی زمانی که هر دو سینه را درگیر کند، سینه ها ممکن است نامتقارن به نظر برسند. از آنجایی که بیماری ‌های جدی ‌تر دیگری وجود دارد – از جمله عفونت بافت پستان به نام ورم پستان و سرطان سینه مردانه – که علائمی مشابه علائم ژنیکوماستی ایجاد می‌کنند، در صورت تداوم یا همراهی با پزشک، بهتر است با پزشک مشورت کنید. حساسیت، درد یا ترشح از نوک سینه ها.

روش کوچک کردن سینه مردان

اصلاح جراحی ژنیکوماستی بر اساس عواملی از جمله فیزیک بدنی، میزان بزرگ شدن سینه، و میزان و خاصیت ارتجاعی بافت سینه، متناسب با فرد انجام می شود.

کوچک کردن سینه مردان اغلب با لیپوساکشن به منظور برداشتن بافت چربی اضافی انجام می شود. کسانی که بافت غده سینه قابل توجهی دارند ممکن است از نوعی جراحی ماستکتومی بهره ببرند که در آن بافت غده برداشته می شود، معمولاً از طریق یک روش آندوسکوپی که از برش های کوچک استفاده می کند.

مزایای جراحی ژنیکوماستی

اگرچه ژنیکوماستی یک عارضه پزشکی جدی نیست، اما درمان آن می تواند مزایای زیادی داشته باشد، از جمله:

افزایش اعتماد به نفس: ژنیکوماستی اغلب به صورت ظاهری قابل مشاهده است و می تواند باعث خجالت و احساس خودآگاهی شود.

ظاهر طبیعی: کوچک کردن سینه مردان بافت اضافی را که سینه ها را متورم می کند از بین می برد و تناسب و تعادل را به ناحیه سینه باز می گرداند.

از بین بردن درد: ژنیکوماستی که به خودی خود برطرف نمی شود ممکن است منجر به ناراحتی در سینه ها و ساییدگی بافت اطراف سینه شود.

ژنیکوماستی به صورت سرپایی انجام می شود و نتایج آنی را ارائه می دهد، اگرچه تورم موقت، کبودی و ناراحتی جزئی وجود خواهد داشت. جراح پلاستیک شما را در روند بهبودی راهنمایی خواهند کرد.

انواع روش های درمان ژنیکوماستی

چندین روش برای درمان بزرگ شدن سینه مردان (ژنیکوماستی) وجود دارد:

 • لیپوساکشن
 • برداشتن بافت سفت پستان با جراحی
 • برداشتن پوست شل با جراحی
 • ترکیبی از موارد بالا

انتخاب درمان بستگی به ماهیت بزرگ شدن (استحکام بافت سینه / وجود پوست شل) دارد. یک نتیجه زیبایی خوب تا حد زیادی به تکنیک جراحی بستگی دارد. خطرات اصلی جراحی شامل برداشتن بیش از حد یا خیلی کم بافت و ناهمواری است. ضروری است که بیماران هنگام برداشتن جراحی از جای زخم آگاه باشند.

رویکرد ما برای کوچک کردن سینه مردان چیست؟

اغلب جراحان پلاستیک با تجربه، دانش زیادی در مورد درمان بیماران مبتلا به ژنیکوماستی دارند. آنها با دقت به نگرانی های شما گوش خواهند و مطمئن خواهند شد که هیچ دلیل قابل برگشتی برای ژنیکوماستی شما وجود ندارد. هنگامی که بیماران به درستی بررسی شدند، می توان گزینه های مناسب را به طور کامل مورد بحث قرار داد. رویکرد پزشکان این است که از گذاشتن جای زخم های بزرگ روی سینه خودداری کنند، بنابراین سعی می کنند پوست را جدا نکنند. معمولا روش لیپوساکشن در همه بیماران انجام می شود و مراقب هستند که مقدار زیادی یا خیلی کم از بافت چربی اضافی خارج نشود. برای برخی از بیماران، لیپوساکشن کافی خواهد بود. در برخی دیگر، یک برش نیم دایره ای کوچک در اطراف نیمه پایینی نوک پستان ایجاد می شود و از این طریق، بافت سفت سینه را که باقی مانده است، برداشته می شود.

افرادی که اگر پوست شل زیادی دارند (معمولاً بعد از کاهش وزن)، ممکن است نیاز به عمل کوچک کردن سینه باشد که پوست را جدا می کند. این باعث می شود که زخم های واضح تری روی قفسه سینه باقی بماند.

ژنیکوماستی چه خطراتی به دنبال دارد؟

جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. خطرات بیهوشی عمومی شامل ترومبوز ورید عمقی (لخته شدن در پاها) و آمبولی ریه (لخته شدن در ریه ها) است و ما برای کاهش این خطر اقدامات احتیاطی انجام می دهیم. سایر خطرات شامل عفونت قفسه سینه است.

خطرات جراحی ژنیکوماستی عبارتند از:

 • خونریزی: زمانی که لیپوساکشن انجام می شود بسیار غیر معمول است، اما گاهی اوقات ممکن است مجموعه ای از خون (هماتوم) ایجاد شود و این می تواند نیاز به بازگشت به سالن برای برداشتن خون و توقف هرگونه خونریزی داشته باشد.
 • عفونت: ناشایع است و معمولاً با آنتی بیوتیک قابل درمان است.
 • سروما: این مجموعه ای از مایعات بدن است که ممکن است نیاز به تخلیه در کلینیک داشته باشد و معمولاً به خودی خود ته نشین می شود. غیر معمول است.
 • اسکار: تصاویری از اسکارهای معمولی به شما نشان داده می شود. اسکارها می توانند غیرقابل پیش بینی باشند و گاهی اوقات ضخیم (کلوئید) و قرمز می شوند.
 • برآمدگی و ناهمواری: در سینه ‌ها برای چندین ماه احساس برآمدگی وجود دارد، و وجود درجات جزئی ناهمواری غیر معمول نیست.
 • جمع شدن پوست: اگر میزان پوست زیاد است، ممکن است پس از برداشتن بافت چربی به طور کامل جمع نشود، قبل از عما چندین عکس به بیمار نشان داده می شود که نشان می دهد پوست هر فرد به روش های مختلف چگونه واکنش نشان می دهد.
 • بی‌حسی: معمولاً مناطقی از پوست وجود دارد که احساس بی‌حسی می‌کنند و بیشتر این بی‌حسی با گذشت زمان بهبود می‌یابد.
 • جراحی ترمیمی: برخی از بیماران ممکن است برای مقابله با عوارض یا نتایج زیبایی نامطلوب به جراحی تجدید نظر نیاز داشته باشند.

چه انتظاری بعد از جراحی ژنیکوماستی وجود دارد؟

 • 2 ساعت بعد از عمل بهوش می آیید، اما چند هفته طول می کشد تا بتوانید به فعالیت های روزمره خود ادامه دهید.
 • خلق و خوی شما ممکن است بعد از جراحی نوسان داشته باشد که این کاملا طبیعی است. مقدار کمی لکه خون در داخل پانسمان شما در چند روز اول عادی است.
 • مقداری درد در چند روز اول پس از جراحی عادی است. ممکن است کمی بی حسی در نوک سینه ها و نواحی برش خود تجربه کنید. ممکن است درد، سفتی و تورم موقت و همچنین کمی ناراحتی در نواحی برش را تجربه کنید. سینه های شما ممکن است برای چند هفته به تحریک حساس باشند.
 • سینه های شما ممکن است برای چند روز احساس سفت شدن و متورم شدن داشته باشند و انتظار می رود کبودی ایجاد شود. لطفاً توجه داشته باشید که کبودی قبل از بهبود بدتر می شود و ممکن است به سمت پایین حرکت کند که این طبیعی است.
 • اگر لیپوساکشن گسترده انجام داده اید، سینه ها ممکن است پس از چند روز به طور قابل توجهی متورم شوند و احساس سفتی کنند. تورم ناشی از مخلوطی از خون و مایع بافتی است و ممکن است چند هفته طول بکشد تا فروکش کند.
 • احساس سفتی در ناحیه سینه ها عادی است، و ممکن است تا شش ماه طول بکشد تا فروکش کنند.
 • معمولا تغییر رنگ و تورم در عرض 4-6 هفته کاهش می یابد.
 • در نواحی زخم تا شش ماه قرمز و متورم است. با گذشت زمان، معمولاً نرم و محو می شوند.

منبع:

https://precisionmedicalarts.com/gynecomastia-surgery/

دکتر راضیه جعفری

دکتر راضیه جعفری

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) * ورودی سال ۱۳۸۰ دانشکده پزشکی * فارغ التحصیل سال ۱۳۸۷ در رشته پزشکی * ورودی سال ۱۳۸۹ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته تخصصی جراحی عمومی و‌اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی عمومی سال ۱۳۹۳ * سابقه بیش از ۱۳سال طبابت و جراحی * ورودی سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی * فارغ التحصیل و اخذ بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی در سال ۱۳۹۹ (رتبه هفتم کشور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *