خانه » ماموپلاستی؛ جراحی کوچک کردن سینه
۶ دقیقه
ماموپلاستی-

ماموپلاستی؛ جراحی کوچک کردن سینه

آنچه می خوانید...

ماموپلاستی یک روش جراحی کوچک کردن سینه نیز شناخته می‌شود که شامل برداشتن بافت، غدد، پوست و چربی اضافی برای کوچک ‌تر کردن سینه ‌ها می باشد. عمل ماموپلاستی اگرچه در بین زنان شایع تر است، اما می توان این جراحی را در مردان مبتلا به ژنیکوماستی نیز انجام داد. قبل از بلوغ، هر دو جنس نر و ماده، بافت سینه کمی دارند. با ورود به دوره نوجوانی، تغییرات سینه در زنان به دلیل افزایش تولید هورمون های زنانه مانند استروژن رخ می دهد. با آماده شدن سینه ها برای بارداری احتمالی و زایمان، لوب ها بیشتر شروع به منشعب شدن می کنند. همچنین، با افزایش وزن زنان، چربی ‌ها در این سلول ‌های چربی زیر جلدی تجمع می ‌یابند و باعث بزرگ ‌تر و سنگین ‌تر شدن سینه‌ ها می‌شوند. تغییرات هورمونی و افزایش تجمع چربی ممکن است منجر به بزرگ شدن سینه های نامتناسب شود که می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی و زیبایی شود. یکی از راه حل های ممکن برای چنین مشکلی، عمل ماموپلاستی است.

ماموپلاستی در چه مواردی انجام می شود؟

ماموپلاستی کاهشی ممکن است در موارد زیر انجام شود:

 • کاهش ناراحتی ناشی از سینه های بزرگ
 • سینه های بزرگ و سنگین می تواند باعث درد قفسه سینه و کمر شود. همچنین برخی مطالعات داشتن سینه های بزرگ را با مشکل تنفس، سردرد و میگرن شدید مرتبط می دانند.
 • افزایش اعتماد به نفس به عنوان سینه های بزرگ می تواند عامل خجالت برخی از مردان و زنان باشد.
 • سینه های بزرگ ممکن است استقامت، انعطاف پذیری و حرکت فرد را برای انجام ورزش و فعالیت های بدن را کاهش دهد.

هزینه عمل كوچك كردن سينه با بيمه

به عنوان یک عمل زیبایی، جراحی کوچک کردن سینه اغلب انتخابی است و تحت پوشش بیمه نیست. طبق گفته انجمن جراحان پلاستیک آمریکا، کاندیدای ایده آل برای این روش افراد غیر سیگاری، افراد دارای وزن خوب و از نظر جسمی سالم هستند. ممکن است برای زنان مبتلا به بیماری های زمینه ای مانند فشار خون بالا و دیابت توصیه نشود.

مشاوره قبل از عمل جراحی ماموپلاستی

قبل از عمل جراحی کوچک کردن سینه، بیمار برای مشاوره با جراح ملاقات می کند که در آن موارد زیر مورد بحث قرار می گیرد:

انتظارات (برای جراح مهم است که اطمینان حاصل کند که انتظارات بیمار واقع بینانه است).

خطرات و عوارض

روش و تکنیک جراحی واقعی که باید استفاده شود.

گزینه های هزینه و تامین مالی

مراقبت های بعد از جراحی

سابقه پزشکی خانوادگی و شخصی شامل سابقه جراحی های قبلی و سرطان سینه

داروها و مکمل های در حال مصرف

شیوه زندگی

همچنین:

جراح سوابق پزشکی بیمار را بررسی می‌کند و ممکن است آزمایش ‌های خاصی از جمله معاینه روان ‌شناختی را درخواست کند تا مطمئن شود که بیمار در هنگام تصمیم‌گیری در ذهن منطقی است. جراح همچنین سینه ها را ارزیابی می کند و عکس ها و تصاویر اسکن شده را برای کمک به او در طراحی بهترین طرح ماموپلاستی کاهش برای بیمار می گیرد. ماموگرافی نیز قبل و بعد از عمل انجام می شود تا هرگونه تغییر در سینه ها بررسی شود. اگر بیمار سیگاری است، به او توصیه می شود که در اسرع وقت آن را ترک کند تا شانس بهبودی سریع و بدون عارضه افزایش یابد. برخی از داروها نیز ممکن است قطع شوند.

نحوه جراحی ماموپلاستی چیست؟

جراحی ممکن است به صورت سرپایی یا بستری باشد. با این حال، در بیشتر موارد، بیماران فقط یک شب در بیمارستان یا کلینیک می مانند.

در طول رویه جراحی:

 • جراح علامت ‌هایی را روی سینه‌ ها قرار می ‌دهد تا در هنگام ایجاد برش‌ ها به عنوان راهنما عمل کند.
 • بیمار را مجبور می کنند تا بدون بالا تنه روی میز عمل دراز بکشد.
 • بیمار به دستگاهی متصل است که علائم حیاتی مانند فشار خون و ضربان قلب را کنترل می کند.
 • جراح قبل از ایجاد برش روی سینه ها ماده ضد عفونی کننده می زند. نوع برشی که ایجاد می شود به عواملی مانند شکل سینه ها، موقعیت هاله و نوک پستان و میزان چربی و یا بافت پوستی که باید برداشته شود بستگی دارد. این برش می تواند دایره ای یا در اطراف هاله، سوراخ کلیدی که در اطراف هاله هاله و داخل چین پستان قرار می گیرد، یا یک T معکوس، که شامل یک برش دایره ای روی آرئول، سپس یک برش عمودی به چین سینه، و یک برش دیگر در زیر است.
 • در حالی که نوک پستان هنوز به اعصاب و منبع خون آن متصل است، جراح شروع به برداشتن چربی اضافی از طریق سوزاندن و استفاده از چاقوی جراحی می کند. در صورت لزوم، پوست اطراف آرئول نیز ممکن است برداشته شود.
 • سپس سینه ها تغییر شکل داده و پوست باقی مانده کشیده می شود تا جوان تر به نظر برسند.
 • نوک سینه ها و آرئول ها به موقعیت بالاتری منتقل می شوند.
 • برش ها قبل از بانداژ سینه ها با بخیه بسته می شوند. همچنین ممکن است در حین ریکاوری لباس مخصوص پوشیده شود. به طور معمول، جراحی کوچک کردن سینه حدود دو تا سه ساعت طول می کشد که یک یا چند جراح روی بیمار کار می کنند.

خطرات و عوارض احتمالی عمل ماموپلاستی

جراحی کوچک کردن سینه تضمین نمی کند که سینه ها به حالت طبیعی خود باز می گردند زیرا با علل زمینه ای مانند عدم تعادل هورمونی یا تجمع چربی مقابله نمی کند.

همچنین، این جراحی می تواند منجر به زخم قابل مشاهده شود. همچنین بیمار در برابر عدم تقارن سینه، کاهش یا از دست دادن کامل حس در ناحیه هاله و نوک سینه، عفونت در محل زخم یا برش و واکنش آلرژیک به بیهوشی آسیب پذیر است. برخی از مطالعات همچنین نشان دادند که این روش می تواند بر تولید شیر مادر تأثیر بگذارد.

جراحی-ماموپلاستی-

اسکار ناشی از جراحی ماموپلاستی

پس از 3 هفته، زخم ها به طور کلی بهبود می یابند. به شما توصیه می شود که جای زخم را به آرامی ماساژ دهید، زیرا این کار به نرم شدن، صاف شدن و از بین بردن حساسیت آنها کمک می کند. توصیه می شود کل سینه و همچنین جای زخم را ماساژ دهید. می توانید از هر لوسیون دلخواه خود مانند E45 یا bio-Oil استفاده کنید. 5 دقیقه صبح و عصر برای حدود یک سال. این را بخشی از «روال» زندگی خود قرار دهید. ثانیا، اسکارها سریع تر از پوست معمولی برنزه می شوند. بنابراین از قرار دادن جای زخم در معرض نور خورشید خودداری کنید، اما اگر مجبور هستید، به مدت یک سال روزانه از کرم ضد آفتاب فاکتور 50 استفاده کنید. حدود یک سال طول می کشد تا یک اسکار به طور کامل از بین برود، مراقبت از اسکار به منظور بهبودی آن نقش مهمی دارد. در برخی موارد، ممکن است استفاده از ژل سیلیکون (مانند کلوکوت) را توصیه می شود که روزانه به مدت یک سال روی اسکار آغشته شود.

منابع:

https://www.docdoc.com/medical-information/procedures/reduction-mammoplasty

https://www.naturalcosmeticsurgery.co.uk/breast-reduction-mammoplasty/

دکتر راضیه جعفری

دکتر راضیه جعفری

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) * ورودی سال ۱۳۸۰ دانشکده پزشکی * فارغ التحصیل سال ۱۳۸۷ در رشته پزشکی * ورودی سال ۱۳۸۹ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته تخصصی جراحی عمومی و‌اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی عمومی سال ۱۳۹۳ * سابقه بیش از ۱۳سال طبابت و جراحی * ورودی سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی * فارغ التحصیل و اخذ بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی در سال ۱۳۹۹ (رتبه هفتم کشور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *