خانه » جدیدترین روش لیفت شکم چیست؟
۵ دقیقه
جراحی-لیفت-شکم-

جدیدترین روش لیفت شکم چیست؟

آنچه می خوانید...

چربی و پوست اضافی در ناحیه شکم را می توان با جراحی زیبایی شکم یا لیفت شکم برطرف کرد. این روش ‌ها برای ایجاد نیمرخ شکمی سفت‌ تر و محکم ‌تر طراحی شده‌اند، که در صورت عدم رفع مشکل از طریق رژیم غذایی و ورزش، می توان آن را انجام داد.

لیفت شکم TUMMY LIFT

این نوع روش جراحی پلاستیک شکم، جامع‌ تر و کامل تر است و ممکن است برحسب نیاز بیمار، هر دو ناحیه تحتانی و فوقانی شکم را اصلاح کند. این روش در درجه اول برای کاهش پوست اضافی در ناحیه شکم به منظور ایجاد کانتور شکمی صاف تر و جوان تر طراحی شده است. با این حال، اگر عضلات زیرین شکم ضعیف یا جدا شوند، جراح بایستی این عضلات را برای نتایج بهتر سفت‌ کند

همچنین جراح ممکن است از طریق همان برش هایی که برای برداشتن پوست شل استفاده می شود، بافت چربی اضافی را از شکم خارج کند. در برخی موارد، برای نتایج موثرتر، عمل جراحی زیبایی شکم ممکن است با لیپوساکشن ترکیب شود. امروزه تعدادی از تکنیک های جراحی برای انجام تامی تاک در دسترس است.

عمل جراحی زیبایی شکم اساسا می تواند با لیفت شکم ترکیب شود. موقعیت ناف نیز ممکن است در این روش جوانسازی شود.

مقایسه جراحی لیفت شکم و جراحی زیبایی شکم

در مقایسه با عمل جراحی لیفت شکم، عمل لیفت شکم کمتر تهاجمی است و طول عمر کمتری را در بر می گیرد. تکنیک لیفت شکم ممکن است برای بیمارانی توصیه شود که فقط از شلی پوست و مشکلات عضلات ضعیف شکم در ناحیه تحتانی شکم رنج می برند.

اگر خاصیت ارتجاعی پوست در قسمت تحتانی شکم ضعیف باشد و تجمع چربی اضافی به صورت موضعی فقط به آن ناحیه و نه شکم کامل محدود شود، جراحی لیفت شکم کمک کننده خواهد بود. عضلات دیواره شکم اطراف ناف نیز ممکن است در جراحی لیفت شکم سفت شوند.

نحوه انجام جراحی لیفت شکم

در جراحی لیفت شکم، کل کار جراحی درست زیر ناف انجام می شود. جراح برشی را به صورت مورب در ناحیه تحتانی شکم قرار می دهد. بافت چربی اضافی و پوست شل از طریق برش از دیواره شکم به سمت ناف برداشته می شود. این روش همچنین شامل دو ماهیچه شکمی سفت است که در زیر ناف کشیده شده و سپس دوباره به هم متصل می شوند.

کل عمل لیفت شکم در حدود یک تا دو ساعت به طول می انجامد و معمولاً با بیمار تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. اکثر بیماران می توانند در همان روز به خانه برگردند.

جراحی لیفت شکم نسبتاً کمتر از انجام عمل لیفت شکم انجام می شود. جای زخم آنچنان مشخص نخواهد بود و درد و ناراحتی در طول دوره نقاهت نیز کمتر خواهد بود.

مراقبت های لازم بعد از جراحی لیفت شکم

آنچه شما می توانید بلافاصله پس از عمل انتظار داشته باشید

به طور کلی، پس از جراحی، پانسمان یا بانداژی روی برش‌های شما قرار داده می‌شود. همچنین برای کاهش تورم، جلوگیری از تشکیل لخته‌های خون و مراقبت از قسمت شکم خود بایستی از یک لباس فشرده مانند کمربند یا گن استفاده ‌کنید تا پس از ترمیم شکل ظاهری آن صاف باشد. این گن باید همیشه پوشیده شود، به جز زمانی که در حال دوش گرفتن هستید. جراح شما به شما اطلاع می دهد که چه زمانی می توانید پوشیدن آن را متوقف کنید، که معمولاً پس از چهار تا شش هفته پوشیدن آن الزامیست.

لوله های کوچک و نازک (درن) ممکن است به طور موقت در محل زخم های جراحی شما قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی از بدن شما خارج شود. به طور کلی، طبق دستور جراح، بیماران بایستی لوله ها را سه بار در روز تخلیه کنند.ثبت دفعات تخلیه درن ها برای جراح شما حائز اهمیت است، زیرا این آگاهی را برای زمان درست برداشتن درن ها به وی می بخشد، گرچه معمولا 3 تا 10 روز درن ها در محل زخم قرار دارند. ممکن است تا زمانی که درن ها در محل زخم هستند، آنتی بیوتیک برای شما تجویز شود.

دوش گرفتن و حمام کردن بعد از جراحی لیفت شکم

اکثر جراحان به شما اجازه می دهند 24 ساعت پس از جراحی دوش بگیرید . اگر به شما اجازه دوش گرفتن داده شود، می توانید پانسمان های خود را بردارید، به جز چسبهای مخصوصی (که به آنها steri-strip نیز گفته می شود) که مستقیماً روی محل زخم های شما قرار دارند که نسبتاً در برابر آب مقاوم هستند. بعد از دوش گرفتن با یک پارچه تمیز آنها را خشک کنید سپس آن ها را بردارید. در نهایت خود به خود می افتند. پرستار شما نحوه مراقبت از محل زخم حاصل از جراحی را برای شما توضیح می دهد (معمولا فقط با آب و صابون بایستی به شستشوی آن بپردازید)، و احتمالاً به شما تجویز می کند که به مدت یک هفته محل زخم را با گاز استریل پانسمان کنید.

اگرچه دوش گرفتن معمولاً 24 ساعت پس از عمل مجاز است، بیشتر جراحان از شما می‌خواهند تا دو هفته پس از جراحی از رفتن به استخرهای شنا، جکوزی ها، دریاچه ها و… پرهیز کنید.

عوارض و درد ناشی از جراحی لیفت شکم

در ابتدا، شکم شما متورم، کبود شده و احساس درد دارید، بنابراین باید انتظار داشته باشید که چند روز اول را در خانه استراحت کنید و در صورت نیاز از داروهای مسکن برای کنترل درد استفاده کنید. ممکن است راحت‌تر باشد که تخت خود را طوری قرار دهید که بالاتنه کمی بالا بیاید و زانوهایتان در این دوره زاویه داشته باشند. جراح به شما تجویز می کند که چند روز اول در خانه قدم بزنید تا گردش خون سالمی داشته باشید.

به دلیل ماهیت جراحی، ممکن است برای چند هفته بعد از عمل صاف بایستید. مهم است که حرکت ناحیه اطراف محل جراحی خود را محدود کنید تا از وارد کردن فشار به آن و باز شدن مجدد زخم جلوگیری کنید. با بهبودی و شروع به استفاده از عضلات شکم، سفتی آن به تدریج نرم می شود.

دکتر راضیه جعفری

دکتر راضیه جعفری

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) * ورودی سال ۱۳۸۰ دانشکده پزشکی * فارغ التحصیل سال ۱۳۸۷ در رشته پزشکی * ورودی سال ۱۳۸۹ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته تخصصی جراحی عمومی و‌اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی عمومی سال ۱۳۹۳ * سابقه بیش از ۱۳سال طبابت و جراحی * ورودی سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی * فارغ التحصیل و اخذ بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی در سال ۱۳۹۹ (رتبه هفتم کشور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *