خانه » درباره جراحی زیبایی بینی بدانید
۵ دقیقه
جراحی-زیبایی-بینی-

درباره جراحی زیبایی بینی بدانید

آنچه می خوانید...

جراحی زیبایی بینی از متداول ترین و رایج ترین جراحی زیبایی صورت است که هر ساله متقاضیان زیادی دارد و عده زیادی برای انجام آن اقدام می‌کنند. صورت از مهم ترین اجزای بدن است که می‌توان گفت هر فرد با توجه به آن به خاطر افراد می‌ماند. زیبایی و زیبا بودن خواسته غریزی هر فرد است و طبیعی است بخواهد اثر زیباتری از خود بر ذهن افراد جای بگذارد و در راستای آن اقداماتی انجام دهد. به دلیل تاثیر بینی بر زیبایی صورت، جراحی زیبایی بینی یکی از این اقدامات است که در ادامه با جزئیات به آن می‌پردازیم.

جراحی زیبایی بینی یا رینوپلاستی (Rhinoplasty)

جراحی بینی به طور کلی با دو هدف درمانی و زیبایی صورت می‌گیرد. جراحی درمانی بینی برای رفع پولیپ، انحراف بینی و یا  برطرف کردن مشکلات ظاهری که بر اساس صانحه ای در گذشته مثل زمین خوردن یا شکستگی پیش آمده است؛ صورت می‌گیرد.

جراحی زیبایی بینی در صورت رضایت نداشتن از شکل ظاهری بینی فرد صورت می‌گیرد. ممکن است که بینی او هیچ مشکلی هم نداشته باشد، اما او بخواهد تغییراتی در صورت خود ایجاد کند. در مواقعی جراحی با هدف زیبایی-درمانی انجام می‌شود. در این عمل علاوه بر اینکه ایرادات رفع می‌شود، ظاهر بینی نیز زیباتر می‌شود.

جراحی زیبایی بینی با دو روش جراحی بینی به صورت باز و جراحی بینی به صورت بسته توسط جراح پلاستیک یا متخصصین گوش حلق و بینی صورت می‌گیرد.

نمونه جراحی زیبایی بینی

جراحی بینی باز و بسته

پیش تر اشاره کردیم که جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. اما ممکن سوالاتی از قبیل جراحی بینی باز چیست؟ یا جراحی بینی بسته چیست؟ جراحی بینی باز و بسته چه تفاوت هایی دارند برای شما پیش آید که در این پاراگراف به آن ها نیز پاسخ خواهیم داد.

جراحی بینی باز

جراحی بینی باز روشی از جراحی بینی است که تقریبا بیش از 90 درصد جراحی های زیبایی بینی با این روش انجام می‌شود. در این روش برشی در تیغه بینی معروف به کلوما صورت می‌گیرد. پوست بینی و بافت آن به آرامی برداشته می‌شوند و جراح با دید کاملی که به غضروف ها و استخوان های بینی دارد، ایرادات آن را برطرف کرده و پس از آن پوست را به جای خود برمی‌گرداند و آن را بخیه می‌زند.

جراحی بینی بسته

با استفاده از این روش، دیگر برشی در ناحیه بیرونی بینی زده نمی‌شود، تمام برش ها داخلی هستند و در حفره های بینی بیمار ایجاد می‌شوند. خوبی این روش این است که زخمی و رد بخیه ای بعد از عمل باقی نمی‌ماند؛ اما در این روش دسترسی و دید جراح محدود است و نمی‌تواند به صورت کامل به بینی و ساختار آن دسترسی کامل داشته باشد.

به همین علت درصد کمی از جراحان هستند که این روش را برای جراحی بینی انتخاب می‌کنند تنها در صورتی که تغییر زیادی احتیاج نباشد و بینی شخص ایرادات کمی برای رفع کردن داشته باشد.

انواع بینی

نوع بینی فرد در انجام جراحی زیبایی بینی تاثیر زیادی دارد و جراح بعد از بررسی نوع بینی بیمار، نحوه عمل را  برنامه ریزی می‌کند. به صورت کلی بینی افراد به دو دسته تقسیم می‌شود:

 • بینی استخوانی
 • بینی گوشتی

هر کدام از این بینی ها ویژگی های خودشان را دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

جراحی زیبایی بینی گوشتی

بینی های گوشتی دارای استخوان بندی و غضروف ضعیف هستن. این بینی ها پوست ضخیمی دارند و دارای غدد چربی فعالی زیر پوست هستند؛ به گونه‌ای که اگر با دو انگشت پوست بینی را فشار دهید شاهد بیرون زدگی ترشحات بینی خواهید بود.

نتیجه جراحی زیبایی بینی

البته بینی های گوشتی معمولا به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • بینی های گوشتی با پوستی نازک و غدد چربی فعال
 • بینی های گوشتی با پوست ضخیم و غدد چربی غیر

جراحی بینی گوشتی در گذشته با استفاده از تراشیدن یا برداشتن قسمتی از بینی صورت می‌گرفت، که به دلیل ضعیف بودن غضروف ها در مواقعی امکان افتادگی نوک بینی وجود داشت. در حال حاضر با پیشرفت علم پزشکی این جراحی با پیوند غضروف های قوی تر به غضروف بینی و تقویت آن صورت می‌گیرد و امکان افتادگی را تا درصد خیلی زیادی کاهش می‌دهد.

جراحی زیبایی بینی استخوانی

بینی های استخوانی اغلب دارای قوز هستند همچنین پوستی نازکی دارند. به همان علت استخوان بینی به آسانی قابل لمس است. استخوان و غضرف بینی استخوانی به شدت قوی است و استحکام زیادی دارد. این بینی ها بهترین شرایط را انجام جراحی زیبایی دارند و فرم های زیباتری نسبت به بینی گوشتی می‌گیرند.

انواع مدل های جراحی زیبایی بینی

 • بینی طبیعی
 • بینی فانتزی
 • بینی نیمه فانتزی

مراقبت های قبل از جراحی زیبایی بینی

قبل از انجام عمل بینی سعی کنید مواردی که جراح به شما می‌گوید را رعایت کنید تا در طول جراحی خطری شما را تهدید نکند؛ موارد کلی از قبیل:

 • اگر در دوره عادت ماهیانه خود هستید، جراح را در جریان بگذارید.
 • در صورت ابتلا یا سابقه بیماری خاص نیز به جراح اطلاع دهید.
 • از مصرف داروهای منعقد کننده خون مانند آسپرین و پروفن از دو هفته قبل از عمل جلوگیری کنید.
 • مصرف دخانیات و مشروبات الکلی را نیز از دو هفته قبل از عمل قطع کنید.
 • در روز عمل باید ناشتا باشید، پس حداقل از 8 ساعت قبل از جراحی چیزی نخورید.
 • اگر به سرما خوردگی مبتلا شدید ناچارید که جراحی خود را به زمان دیگری موکول کنید.
 • روز جراحی شخصی را به عنوان همراه با خود به بیمارستان ببرید.

عوارض جراحی زیبایی بینی

اگر قبل از عمل درباره کلینیک و جراحی که می‌خواهید توسط او بینی خود را عمل کنید، تحقیقات لازم را انجام دهید و نمونه کارهای قبلی او را بررسی کنید بعد از عمل خطر خاصی شما را تهدید نخواهد کرد و صرفا با بعضی عوارض طبیعی مانند تورم، کبودی، التهاب و درد که بعد از انجام هر گونه عمل پیش می‌آیند، رو به رو خواهید شد. این عوارض در اجام جراحی زیبایی بینی نرمال است و پس از مدتی از بین خواهد رفت.

هزینه جراحی زیبایی بینی

این هزینه بر اساس هزینه آزمایشات قبل از عمل، اتاق عمل، هزینه ای که جراح دریافت می‌کند، داروها و مراقبت های بعد از عمل تعیین می‌شود.

دکتر راضیه جعفری

دکتر راضیه جعفری

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) * ورودی سال ۱۳۸۰ دانشکده پزشکی * فارغ التحصیل سال ۱۳۸۷ در رشته پزشکی * ورودی سال ۱۳۸۹ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته تخصصی جراحی عمومی و‌اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی عمومی سال ۱۳۹۳ * سابقه بیش از ۱۳سال طبابت و جراحی * ورودی سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی * فارغ التحصیل و اخذ بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی در سال ۱۳۹۹ (رتبه هفتم کشور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *