خانه » همه چیز درباره عمل ابدومینوپلاستی
۶ دقیقه
ابدومینوپلاستی

همه چیز درباره عمل ابدومینوپلاستی

آنچه می خوانید...

آیا شما درباره ابدومینوپلاستی اطلاعات کافی دارید؟ بسیاری از افراد در قسمت هایی از شکم خود، چربی های اضافی دارند. پوست شکم این افراد، شل و افتاده می باشد. در برخی مواقع پوست شل و افتاده شکم با انجام تمرینات سخت ورزشی و رعایت رژیم غذایی برطرف نمی شود. در این مواقع بهترین روش رهایی از این مشکل، انجام ابدومینوپلاستی می باشد.

ابدومینوپلاستی یک نوع عمل پیکر تراشی می باشد تا شکمی صاف و متناسب ایجاد شود. در این جراحی چربی ها و پوست اضافی از بین رفته و عضلات دیواره شکم صاف می شوند. در این جراحی ناحیه شکم بدون برآمدگی، چین خوردگی و صاف می شود. ناحیه شکم به دلایل گوناگون مانند بارداری، کاهش وزن زیاد بعد از افزایش وزن و از بین رفتن خاصیت کشسانی پوست، شکل گذشته خود را از دست داده است.

 با انجام این روش درمانی می توان بافت شکم را سفت و زیبا کرد، به این ترتیب جراحی زیبایی شکم انجام می شود. در این جراحی چربی های اضافی و پوست افتاده در قسمت تحتانی معده، ناحیه زیر شکم، پایین پهلوها و قسمت کمر برداشته می شود و فرم دلخواه شما ایجاد می شود. در طی این جراحی عضلاتی که در دوران بارداری کشیده و یا جدا شده اند، به حالت قبل برمی گردند.

انواع ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی کامل

این روش برای کسانی که می خواهند، تغییرات اساسی در شکم خود ایجاد کنند، مناسب است. در این روش برش در سر تا سر استخوان لگن در زیر شکم ایجاد می شود. در این روش مقداری از چربی های اضافی شکم به وسیله جراحی لیپوساکشن خارج می شود تا زیبایی ظاهری خوبی برای شکم ایجاد شود. در مرحله بعد پوست های اضافی در قسمت زیر شکم بریده می شوند و سپس دوخته می شوند. در این روش عضلات شکم، محکم و سفت شده و شکم کوچکتر و کمر باریک تر می شود. جای ناف با توجه به مقدار چربی برداشت شده، تغییر کرده و در جای مناسب قرار می گیرد. به این ترتیب زیبایی شکم چند برابر می گردد. در این روش لوله هایی جهت خارج شدن مایعات اضافی و خونابه از ناحیه عمل، در قسمت زیر پوست می گذارند و بعد از چند روز بعد از عمل، لوله ها از بدن جدا می شوند. تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن در این است که در لیپوساکشن، فقط چربی های اضافی از بین می روند و پوست افتاده و شل شکم و یا عضلات شکم بازسازی نمی شوند ولی در ابدومینوپلاستی فرم شکم تغییرات اساسی کرده و باریک تر و زیبا می گردد.

ابدومینوپلاستی مینی

 در این روش فقط مقداری از پوست های شل و افتاده در زیر شکم بریده می شود و سپس دوخته می شود. در این روش چربی های اضافی دست نمی خورد. انتخاب روش مناسب برای شما، بستگی به نظر پزشک دارد. در این روش برش ها کوچک و کوتاه می باشد. در این روش ناف جابجا نمی شود. در این روش نیز لوله هایی برای خروج مایعات اضافی در قسمت عمل گذاشته می شوند. این روش برای کسانی که می خواهند، فقط فرم ناحیه زیر شکم را اصلاح کنند و قصد تقویت عضلات شکمی را ندارند، مناسب است.

نکاتی در مورد انجام ابدومینوپلاستی

 • در این روش از شر پوست های اضافی رهایی می یابید و اندام زیبا و جدیدی دارید. برای ماندگاری نتیجه باید به دستورات پزشک توجه کنید و آنها را به خوبی رعایت کنید.
 • برای ماندگاری نتیجه باید رژیم غذایی مناسب و سالم داشته باشید.
 • حتما ورزش روزانه را انجام دهید.
 • این عمل با بیهوشی کامل انجام می شود و هیچ گونه دردی را در زمان انجام عمل احساس نمی کنید.
 • احساس درد بعد از عمل امری طبیعی است. با مصرف مسکن، درد را کاهش دهید.
 • انتخاب پزشک برای انجام عمل بسیار اهمیت دارد. باید فرد متخصص و کارآزموده برای انجام عمل باشد و آشنایی با دستگاه های جراحی  داشته باشد تا بتواند با ایجاد کمترین عوارض، اندام متناسب و زیبا برای شما ایجاد کند. اگر پزشک دارای مهارت کافی نباشد، ممکن است ناهمواری هایی عضلانی ایجاد شود.
 • خانم های جوان که هنوز باردار نشده اند، انجام این جراحی برای آنها مناسب نیست. انجام این جراحی باید بعد از تولد فرزند صورت بگیرد. یعنی وقتی که دیگر قصد بارداری نداشته باشید زیرا در این جراحی عضلات شکم محکم می شود و در جریان بارداری ممکن است عضلات از هم جدا شده و فتق ایجاد می شود.
 • کسانی که می خواهند، کاهش وزن بیشتری داشته باشند، باید بعد از رسیدن به وزن ایده آل این جراحی را انجام دهند.
 • برای انجام این جراحی زخم بر روی شکم ایجاد می شود. درمان و بهبودی این زخم، مدت زمان زیادی لازم دارد و جای زخم نیز برای طولانی مدت باقی خواهد ماند.

انجام جراحی ابدومینوپلاستی مناسب چه کسانی می باشد؟

 • تمام خانم ها و آقایانی که دچار بدفرمی شکم هستند.
 • کسانی که با افزایش وزن و یا کاهش وزن دارای پوست شل و افتاده هستند.
 • خانم هایی که چندین بارداری داشته اند.
 • افرادی که سن بالایی دارند و عضلات شکم آنها ضعیف شده است.
 • کسانی که می خواهند، اندامی ایده آل و متناسب داشته باشند.

مزایای استفاده از روش ابدومینوپلاستی

کاهش بی اختیاری ادراری: بعضی از خانم ها بعد از زایمان دچار بی اختیاری در کنترل ادرار می شوند. این افراد در هنگام سرفه، خندیدن، عطسه و یا ورزش کردن، دچار این مشکل می شوند. با انجام این جراحی به تقویت عضلات مثانه کمک می شود.

درمان کمردرد: با انجام این جراحی و تقویت عضلات، فشار کمتری به کمر وارد می شود.

بهبود فرم شکم: بعد از بارداری و کاهش وزن، عضلات معده متورم می شوند. انجام تمرینات ورزشی و گرفتن رژیم غذایی نمی تواند موجب بهبودی این مشکل شود. انجام این جراحی موجب محکم شدن ماهیچه های ضعیف شده است، با خروج چربی ها و پوست اضافی، شکم صاف شده و ورم از بین می رود.

بهبود فتق شکم: هنگامی که بافت شکم مانند روده از دیواره شکمی جلوتر بزند، فتق ایجاد می شود. این مشکل ممکن است به دلیل ضعف شکمی به دلیل کاهش وزن زیاد و انجام برخی جراحی ها ایجاد شود. جراح با تقویت عضلات شکم از بروز فتق جلوگیری می کند.

دکتر راضیه جعفری

دکتر راضیه جعفری

فوق تخصص جراحی پلاستیک، ترمیمی و زیبایی * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی ایران * عضو رسمی انجمن جراحان پلاستیک و زیبایی بین الملل آمریکا (ISAPS) * ورودی سال ۱۳۸۰ دانشکده پزشکی * فارغ التحصیل سال ۱۳۸۷ در رشته پزشکی * ورودی سال ۱۳۸۹ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته تخصصی جراحی عمومی و‌اخذ مدرک بورد تخصصی جراحی عمومی سال ۱۳۹۳ * سابقه بیش از ۱۳سال طبابت و جراحی * ورودی سال ۱۳۹۶ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در رشته فوق تخصصی جراحی پلاستیک و زیبایی * فارغ التحصیل و اخذ بورد فوق تخصصی جراحی پلاستیک -ترمیمی و زیبایی در سال ۱۳۹۹ (رتبه هفتم کشور)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *